GONT BITUMICZNY / DACHÓWKI BITUMICZNE

Szeroki wybór gontów bitumicznych. Renomowane marki z USA i Rosji. Gonty w wielu kształtach i kolorach.

CO TO JEST GONT BITUMICZNY (DACHÓWKA BITUMICZNA)?

Gont bitumiczny to wielowarstwowe, bitumiczne pokrycie dachowe, występujące w postaci dachówek. Sercem gontu bitumicznego jest jego rdzeń, który stanowi konstrukcję nośną dla pozostałych warstw budujących gont bitumiczny. Te pozostale warstwy to głównie asfalt. Zapewnia on wodoszczelność pokrycia dachowego. Jego jakość ma decydujący wpływ na trwałość gontu bitumicznego. Bitum można polepszyć dodając do niego kauczuk syntetyczny. Otrzymujemy wtedy materiał do produkcji gontów bitumicznych modyfikowanych SBS. Bitum chroniony jest przed UV oraz nadmiernym przegrzaniem przez posypkę mineralną (czasem ceramiczną). Posypka pełni również rolę dekoracyjną. Dachówka bitumiczna może mieć różne kształty i kolory.

BUDOWA GONTU BITUMICZNEGO

  1. 1. Posypka mineralna
  2. 2. Klej bitumiczny
  3. 3. Bitum odporny na wietrzenie
  4. 4. Zbrojenie z włókna szklanego
  5. 5. Bitum odporny na wietrzenie
  6. 6. Posypka mineralna
  7. 7. Bitum odporny na wietrzenie
  8. 8. Zbrojenie z włókna szklanego
  9. 9. Bitum odporny na wietrzenie

GONT BITUMICZNY CZY BLACHODACHÓWKA - CO WYBRAĆ ?

Wybór gontu bitumicznego to wybór najlepszej oferty jakość/cena. Należy jednak pamiętać, że jakość nie jest z góry przypisana do rodzaju wyrobu. Mając do wyboru dachówkę bitumiczną i blachodachówkę w podobnej grupie cenowej, wybór gontu bitumicznego zawsze będzie wyborem lepszym.

DLACZEGO GONT BITUMICZNY JEST LEPSZY OD BLACHODACHÓWKI?

1.GONTY BITUMICZNE NIE SĄ PODATNE NA DZIAŁANIE KOROZJI.

Użycie dachówki bitumicznej wyklucza problemy z rdzą. Każda blachodachówka prędzej czy później skoroduje. Oczywiście gont bitumiczny nie jest materiałem odpornym na działanie czasu, lecz dobry gont objęty jest często dożywotnią gwarancją i nie trzeba pokrywać go farbą po kilku latach użytkowania – inaczej niż w przypadku kiepskiej jakości blachodachówki.

2.GONT BITUMICZNY JEST BARDZIEJ ODPORNY NA WIATR.

Dobrej klasy gont bitumiczny jest zdecydowanie bardziej odporny na wiatr (jeśli oczywiście zamontowany jest na dachu w fachowy sposób). Należy pamiętać, że gonty bitumiczne cieszą się niezwykłą popularnością w USA, nawet w rejonach szczególnie narażonych na tornada. Najlepsze gonty wytrzymają wiatr o prędkości 210km/h – żadna znana nam blachodachówka nie może poszczycić się tym samym.

3.KULTURA PRACY GONTÓW BITUMICZNYCH.

Gont bitumiczny to bardzo ciche pokrycie dachowe. Ciche w sensie zachowania podczas opadów atmosferycznych. Blachodachówka potrafi dość dotkliwie hałasować, szczególnie przy kiepsko wyciszonym dachu. Ale samo wyciszenie nigdy nie rozwiąże sprawy do końca, jeśli w środku lata chcielibyśmy spać przy otwartych oknach.

4.ŁATWOŚĆ TRANSPORTU.

Blachodachówki produkowane w dużych arkuszach są kłopotliwe w transporcie. Blachodachówka modułowa oczywiście nie sprawia takich problemów, lecz wtedy wybór jest nieco ograniczony. Gonty bitumiczne pakowane są w paczki, które można śmiało przewozić nawet samochodem osobowym.

5.KOSZTY – GONT BITUMICZNY OZNACZA ZDECYDOWANIE MNIEJSZY ODPAD I NIE MA KONIECZNOŚCI UŻYCIA ŁATY I KONTRŁATY.

Gdy mamy do czynienia ze skomplikowanym dachem wielospadowym to odpad blachodachówki z takiego dachu może wynosić nawet 30%. Z kolei dla gontów bitumicznych odpad nie wynosi zazwyczaj więcej niż 3%. Oczywiście dla prostych dachów odpad jest mniejszy i cena może się nieco wyrównać, lecz ostatecznie gont bitumiczny jest inwestycją ekonomiczniejszą.

6.SKROPLINA.

W wyniku różnicy temperatur na powierzchni blachodachówki i pod nią wykrapla się woda. Pokrycia dachowe "produkujące" wodę? Gont bitumiczny wody nie produkuje.

7.MONTAŻ BEZ DZIURAWIENIA POWIERZCHNI ODKRYTEJ.

Blachodachówkę montuje się za pomocą wkrętów. Każdy wkręt to otwór w powierzchni, a takich otworów zwykle jest siedem na każdy m2. Daje to ponad 1000 otworów dla dachu o powierzchni 150m2. Nie byłoby to problematyczne, gdyby była pewność że każdy wkręt będzie szczelny i swoją szczelność zachowa. Gont bitumiczny mocuje się zakładając na siebie listki, by ukryć ich miejsce mocowania. Markowe gonty są dodatkowo konstruowane pod kątem pewnego mocowania (np. technologia SureNail).

8.Z BLACHODACHÓWKI ZEŚLIZGUJE SIĘ ŚNIEG.

W zimę należy zachować szczególną ostrożność jeśli chodzi o obsuwanie się zalegającego na dachu śniegu. Dla dachów z blachodachówki niezbędne jest montowanie zabezpieczenia łapiącego śnieg. Gont bitumiczny ma powierzchnię zdecydowanie mniej śliską. Powierzchnia gontu nie tylko zatrzyma śnieg, ale też okaże się zbawienna gdy tylko zajdzie potrzeba samodzielnego wejścia na dach.

9.GONTY BITUMICZNE SĄ O WIELE GRUBSZE NIŻ BLACHODACHÓWKA.

Grubość blachodachówki stanowi średnio 1/12 grubości gontu bitumicznego i jest to standardowo pół milimetra. Dachy blaszane są zatem zazwyczaj cieńsze od dobrych parapetów zewnętrznych z blachy 0.7mm (nie licząc okleiny). Dodatkowo blachodachówki kiepskiej jakości mają 0.5mm ale włącznie z powierzchnią powlekającą.

10.ODPORNOŚĆ NA INNE CZYNNIKI.

Dachy narażone są na wiele innych czynników zewnętrznych naturalnych i nienaturalnych. Producenci blachodachówek nie dają nigdy gwarancji na powolne lecz nieubłagalne zniszczenia w wyniku np. ptasich odchodów. Gont bitumiczny to pokrycie, które radzi sobie zazwyczaj o wiele lepiej z różnymi zewnętrznymi agresywnymi czynnikami.

CZYM JEST GONT SBS

SBS używany jest w gontach bitumicznych. Jest to elestomer (Styren-Butadien-Styren) składający się z bloków polistyrenu połączonych łańcuchem polibutadienu. Jest twardy i sprężysty. Dodawany jest w celu polepszenia właściwości dachówek bitumicznych. Jak widać ten kopolimer składa się z dwóch substancji: Butadien i Styren. Butadien jest jednym z najbardziej sprężystych materiałów jakie są produkowane, bardziej sprężysty niż kauczuk naturalny. Styren natomiast nadaje twardości. Jest twardy do 100 stopni C. Powyżej tej temperatury mięknie, ale po ochłodzeniu znów twardnieje. Gont bitumiczny zyskuje w ten sposób większą elastyczność w niskich temperaturach. Po zmieszaniu SBS z asfaltem powstaje elastomeroasfalt. Dzieje się to w 3 kolejnych etapach.

JAK TWORZY SIĘ GONTY BITUMICZNE MODYFIKOWANE SBS

Po dodaniu odpowiedniej ilości SBS do asfaltu o temp. 180 – 190 stopni C, polimer zaczyna pęcznieć ponieważ frakcja olejowa asfaltu zaczyna wnikać w jego głąb. SBS mięknie. Mieszanka zostaje poddana do młyna gdzie następuje rozdrobnienie SBS i ujednorodnienie polimeroasfaltu. Po wyjściu z młyna mieszanka przechowywana jest w podgrzewanych zbiornikach w których następuje dojrzewanie produktu. Dopiero po ochłodzeniu mieszanki następuje tworzenie się sieci przestrzennej SBS. Końcówki styrenowe łączą się w węzły sieci połączone nitkami butadienu. Z takiej mieszanki produkuje się gonty bitumiczne nakładając polimeroasfalt na welon szklany.

Ochłodzenie mieszanki poniżej 100 stopni C jest temperaturą zeszklenia styrenu. Aby uzyskać polimeroasfalt właściwie usieciowany SBS bardzo ważnym jest przestrzeganie reżimów temperaturowych na wszystkich etapach produkcji polepszonego asfaltu, łącznie z etapem produkcji gontu bitumicznego. Polimer wprowadzony do asfaltu jest w nim ciałem obcym. Zmieniają się zatem właściwości fizyko chemiczne powstałego w ten sposób koloidu. W ten sposób można zmodyfikować większość istniejących asfaltów, ale niestety nie wszystkie są trwałe. W praktyce proces wytworzenia polimeroasfaltu o pożądanych właściwościach jest bardzo trudny. Czyli również dość trudno wyprodukować gonty bitumiczne o pożądanych właściwościach. Starzenie asfaltu to proces odparowania lekkich olejów wchodzących w skład asfaltu, zwłaszcza w wysokich temperaturach. Jak się można się domyślić taki proces zajdzie szybciej w goncie bitumicznym o mniejszej grubości. Dodatek SBS pęcznieje zwiększając objętość do 9 razy, pochłaniając przy tym głównie frakcje olejowe z asfaltu. W trakcie podgrzewania następuje rozdział mieszaniny. Asfalteny czyli cięższe frakcje opadają na dół, a polimer wytrąca się w górnej części powodując niestabilność materiału lub rozpad polimeroasfaltu. Kończy się też w tym momencie żywotność gontu bitumicznego jeżeli asfalt przed dodaniem SBS był niskiej jakości. W Polsce brak jest surowca do produkcji żywotnego asfaltu. Aby uzyskać asfalt z którego da się wyprodukować gont bitumiczny o żywotności ok. 15 lat należy użyć SBS. Inaczej się nie da. Na świecie występują złoża ropy naftowej naftenowej idealnej do produkcji najlepszych rodzajów asfaltów z których można wyprodukować doskonałe gonty bitumiczne. Są to USA i Rosja. W Europie są to najczęściej ropy parafinowe.

MONTAŻ GONTÓW BITUMICZNYCH

Montaż gontów bitumicznych w koszu/korycie dachowym.

Montaż wentylacji kalenicowej.

Montaż gontu kalenicowego.

Montaż gontów bitumicznych na dachu.

Zasada wbijania gwoździ i mocowania gontów.

Montaż pasa startowego.

Montaż papy podkadowej samoprzylepnej

Montaż obróbek blacharskich pod gonty bitumiczne.

Montaż membrany podkładowej.

GONT BITUMICZNY GAF

Amerykańskie gonty bitumiczne z dożywotnią gwarancją. Doskonała jakość i trwałość.

Zobacz więcej

GONT BITUMICZNY CERTAINTEED

Gonty produkcji amerykańskiej świetnie znoszące kapryśną pogodę. Klasyczna stylistyka w nowoczesnym wydaniu.

Zobacz więcej

GONT BITUMICZNY SHINGLAS

Szeroki wybór dachówek bitumicznych od produktów altankowych po doskonałe pokrycia na dachy budynków mieszkalnych w ciekawych stylistykach.

Zobacz więcej